Starożytne miasto

Żaden szanujący się historyk nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Już w starożytności, co potwierdza np. mapa Klaudiusza Ptolemeusza z 147 r., na obecnych terenach stolicy Dolnego Śląska funkcjonowała osada Budorigum. Następnie, w początkach drugiego tysiąclecia, istniejące już miasto noszące miano od czeskiego księcia Wratysława zmieniało kilkukrotnie przynależność polityczno – terytorialną. W 1000 roku gdy nad Wrocławiem panował już Bolesław Chrobry papież wydał bullę ustanawiającą w grodzie nad Odrą jedno z pierwszych polskich biskupstw (zależne od arcybiskupstwa w Gnieźnie). Wspomniany papieski dokument jest także najstarszą pisaną wzmianką o Wrocławiu, która przetrwała do naszych czasów.

Niezwykłe odkrycie

Oficjalna lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w 1261 roku (choć całkiem prawdopodobne, że już wcześniej dwukrotnie podejmowane były próby lokowania) i od tego momentu liczy się historię Wrocławia pod względem prawnym. Jednakże przy okazji obecnie trwającego remontu ulicy Zamkowej archeolodzy odkopali wał ziemny pochodzący z początków XIII wieku a mogący świadczyć o tym, że Wrocław zaczął przypominać miasto znacznie wcześniej niż to obecnie przyjmujemy.

Prócz wspomnianego wału odkryto także kamienne mury, ceglane fortyfikacje oraz fundamenty renesansowej kamienicy. Te pozostałości dawno minionych lat, znacznie jednak młodsze od wspomnianego wału nie stanowią przedmiotu zainteresowania archeologów i historyków. Oczywiście zostaną opisana i zabezpieczone ale po wykonaniu tych prac ponownie zakryje je ziemia. Zostaną zasypane ponieważ nad nimi ma powstać nowy, sześciopiętrowy biurowiec. Wcześniej w tym miejscu znajdował się pusty plac wykorzystywany przez wrocławian jako parking.

Jeśli odkrycia archeologów się potwierdzą to dokonane przez nich odkrycie może być prawdziwą sensacją, która mocno zachwieje naszymi dotychczasowymi poglądami na temat historii Wrocławia, a całkiem prawdopodobne, że zmusi nas do napisania jej na nowo. Oczywiście dla wszystkich sympatyków stolicy Dolnego Śląska jest to wiadomość raczej radosna. Im starsze, bardziej historyczne nasze miasto, tym ciekawsze dla turystów i mieszkańców. No i bez wątpienia jest to powód do dumy i chluby – mieszkać w jednym z najstarszych miast w Polsce (o ile nie najstarszym).

Nowa ul. Zamkowa

Warto przy okazji wspomnieć, iż po zakończeniu prac archeologicznych oraz po wybudowaniu nowego biurowca ul. Zamkowa przejdzie całkowitą przemianę. Stanie się deptakiem, a pod jej powierzchnią będzie biegł tunel prowadzący do podziemnego parkingu, leżącego nieopodal, Narodowego Forum Muzyki.

Tak to już jest, że choć Wrocław jest starszy niż myślisz, to miasto wciąż żyje i każde pokolenie wnosi swój własny wkład w jego wygląd. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że stawiane przez nas budowle za kilka set lat również zostaną przykryte warstwą ziemi a na jej powierzchni powstanie coś nowego.

Póki jednak można zaglądać w przeszłość tego historycznego grodu warto to czynić.